BİLGİ BANKASI


VİNÇ ALIRKEN BAKILMASI GEREKENLER - Arlift | Satılık | Hiab Vinç | Dalian Forklift | Skyjack Makaslı Platform | Yineng Yükleyici loder | Türkiye Distribütörü
VİNÇ ALIRKEN BAKILMASI GEREKENLER

Vinç alırken, müşteri yada kulanıcı rasgele x tonluk vinç bana lazım yoldan çıkarak demesi yeterli değildir. Vinç almak daha kompleks bir proses ve belirlenmesi ve tesbit edilmesi gereken bir sürü unsur ve faktör vardır. Her şeyden önce müşteri, kaç metreden kaç ton kaldırmak istediğini mutlaka dikkatli bir şekilde tespit etmesi lazım. Ayni zamanda bu yükü kaç metreden yerden veya bir irtifaa koyması gerek tiği tespit etmesi lazım.  Nedeni vinçler markadan markaya değişik performan gösterebilir, mesela yerli vinçler yakın mesafede ithal vinçlerle ayni performans gösterebilir ama uzun mesafede daha düşük performans gösterebilir. dolaysiyle elma elmaya doğru mukayese yapmak için bur kriterlere mutlaka bakılması gerek.

Kapasite ve metre dışında bir daha önemli bir faktör vardır oda stabilite meselesi. Vincin kapasitesi yeterli olması komple sistem (yani vinç + kamyon + kasa) stabil anlama gelmez. kamyon özelliklere bakarak bilgisayar ortamında vinç + kamyon simüle edilip makina ilk yükü (boşkan yani) alırken kamyon hangi noktalarda stabil olup olmadı görmek lazım. Yani vinç yükünüz mesela istediğiniz metrede kaldırabilir , ama kamyon özelliklerden dolayı (montaj faktörü de var) kamyonu devir edebilrsiniz. dolaysiyle asıl işinizi vinç görmez ve bir çözüm getirmeli, yada daha ağır bir kamyon yada vinç seçilmeli.

stabilite faktörü etkileyen bir daha bir unsur vardır oda ayak pozisyonları. Avrupa CE standartlarına göre, vincin hem yük moment kontrol sahip olmalı (yani aşırı yüke karşı elektronik sistem koruma) ve ayak moment kontrol sahip olmalı (yani ayak pozisyonlara göre devirmeye karşı elektronik sistem koruma). Türkiye de Ce standardı yük moment kontrol şart iğken, ayak moment kontrol daha mecburiyeti yoktur. bunun için vinç satın alırken böyle bir donanım istiyebilirsiniz kazalara azgariye indirmek için.

 

Kısaja böyle bir check list belirlemeniz lazım vinç alırken:

 

  1. yükünüzün ağrlığı
  2. kaç metreden yükü almak ve koymak istediğinizi
  3. kaç metreye kadar uzanmak istediğinizi
  4. kamyon modeli belirlemenizi
  5. kasa ebatları ve maximum taşımak istediğiniz yükü
  6. yükü alırken ayak pozisyonlarında engel  olup olmadığ (ayak moment kontrolu için)
  7. ataşman gerekyormu
  8. verimliliği artırmak için uzaktan kumanda gerkyormu

aşğıda mutlaka hesaplanması gerek bir proje öğrneği.