BİLGİ BANKASI


KİRALIK FORKLİFT ARARKEN - Arlift | Satılık | Hiab Vinç | Dalian Forklift | Skyjack Makaslı Platform | Yineng Yükleyici loder | Türkiye Distribütörü
KİRALIK FORKLİFT ARARKEN

Uygun fiyata doğru forklift kiralamak için kısa bir rehber niteliğindeki bu yazıda belli sorular sorarak önemli olduğunu düşündüğümüz birkaç nokta üzerinde duracağız.

 Kaldırılacak maksimum yük nedir?
Forklift kiralamadan önce sorulacak ilk soru, maksimum kaldırma kapasitesidir. Bir başka deyişle kiralama süresi boyunca kaldırılacak yükler arasından en ağırı kiralayacağınız forkliftin maksimum kaldırma kapasitesi olmalıdır. Aksi takdirde işin yarım kalması, maddi zarar ve ek işlemler ortaya çıkar. Bunun önüne geçmek adına maksimum veya maksimumun bir miktar üzerinde bir kaldırma kapasitesine sahip bir forklift kiralanmalıdır.
 Asansör yüksekliği
Bir diğer önemli konu ise asansör yüksekliğidir. Öncelikle yükün ne kadar yükseğe kaldırılacağı hesaplanmalıdır. Asansör yükseklikleri çoğunlukla Standart(~3000mm) veya Tripleks(~4700) gibi ölçülere sahiptirler. Asansör yüksekliğine karar verirken palet kalınlığı(~150) da hesaba katılır.
 Maksimum yükseklikteki maksimum ağırlık nedir?
Bu ilk iki maddeden daha alengirli ve bir o kadar önemlidir. Örneğin 3 tonluk ve 5 metrelik bir makina 5 metrede 3 ton kaldırmayabilir. "De-Ration" bir forkliftin yükü yükselttikçe kapasitesinin düşmesini karşılayan bir terimdir. Bu değişkeni, kaldırma yüksekliği, yük merkezi ve ataşmanlar etkiler. Daha detaylı bilgi için arlift.com 'un internet sitesindeki iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
 Forklift nasıl bir çevrede kullanılacak?
Ne tür ve ne özelliklere sahip bir forklift kullanılması gerektiği kullanılacağı yerle doğrudan ilişkilidir.
Örneğin; gıdaların bulunduğu kapalı alanlarda emisyonlarından dolayı dizel forkliftler arazide veya yoğun kullanımda olacaksa da Elektrikli forkliftler tercih edilmez.
 1) Forklift iç mekanlarda mı, dış mekanlarda mı yoksa her ikisinde de mi kullanılacak?
 2) Ne tip bir zeminde kullanılacak? Havalı veya dolgu lastik arasında tercih yapılmalı.
 3) Manevra yapması gereken koridorun pratik kullanım alanı ne kadar geniş?
 4) Makina alışma sahasına giriş yaparken herhangi bir yükseklik kısıtlaması ile karşılaşacak mı?
 Ne tip bir yük taşınacak?
Taşınacak olan yükün şekli ve ebatları genellikle kullanılacak ataşmanı / çatal uzunluğunun bazen de forkliftin ne olması gerektiğinin dair fikir verir. Örn, paletli, kancalı vb.
 Zaman
Ne zaman ve ne kadar süre için forklift kiralamanız gerektiği de önemli bir faktör. Eğer uzun bir süre ise buna göre sözleşme hazırlayarak ekonomik bir çözüm üretebilir veya süre çok uzunsa satın almayı düşünebilirsiniz. Eğer şirketimiz için yeni bir müşteriyseniz evrak işlerinin ve bazı diğer işlemlerin bir kaç gün kadar zaman alabileceğini de göz önünde bulundurun.
 Kiralama yapılacak firma
Bugünlerde sayısız kiralama firması var ama bunlar arasından hangisinin ihtiyaçlarınıza cevap verebileceğini kestirebilmeniz çok önemli. Bunlardan emin olmak adına öğrenmenizde fayda olabilecek birkaç bilgi var.
 1) Ne kadar zamandır firma forklift kiralama yapıyor?
 2) Servis desteği var mıdır?
 3) Kiralanacak makinanın durumu nedir?
 4) Filodaki toplam forklift sayısı nedir?
 Sonuç
Belli durumlarda iş makinası kiralamak satın almaktan daha mantıklı olabilir.  Her iki durumda da işinizin devamlılığı ve kolaylığı için böyle bir karar alırken birçok etkeni göz önünde bulundurmak gerekli. Eğer doğru fiyata doğru bir makinayı tecrübeli bir firmadan almak istiyorsanız http://arlift.com/?/tr/Iletisim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.